Kas haavatavus võib olla sinu suurim tugevus?

30. mai, 2019

Selle nädala teisipäeval ilmus Intelligentse coach’i Signe artikkel Äripäeva Juhtimise Eri online keskkonnas pealkirjaga “Kas haavatavus võib olla sinu suurim tugevus?”. Artiklit on võimalik lugeda siit: https://www.konverentsid.ee/uudised/2019/05/22/kas-haavatavus-voib-olla-sinu-suurim-tugevus

 

Täisversioonis on artikkel loetav siin:

Kas haavatavus võib olla sinu suurim tugevus?

Ma tahan teile tutvustada ühte 21. sajandi mõjuvõimsat mõtlejat – Dr. Brene Brown’i. Ta on palju muutnud seda, kuidas inimesed igapäevaselt tegutsevad nii organisatsiooni keskkonnas, kui igapäevaselt kodus oma pere ja sõpradega suheldes.

Dr. Brene Brown kirjeldab ennast 3 sõnaga – teadlane, jutuvestja ja Texase osariigi kodanik. Tegelikult on selle nime taga aga palju enamat. Ta on naine, kes on viimased 20 aastat uurinud haavatavust, julgust, häbitunnet ja empaatiat. Dr. Brown on 5. populaarse raamatu autor, kes lisaks professor-teadlase rollile Houston’i Ülikoolis (University of Houston) tegeleb igapäevaselt ka erinevate organisatsioonide coachimise ja koolitamisega.

2010 aastal esines Dr. Brene Brown TED konverentsil oma ettekandega “The Power of Vulnerability”. Antud ettekanne on üks kõige enim järgivaadatud ettekanne TED konverentsi ajaloos ja käesolevaks hetkeks on seda vaadanud ligi 40 miljonit inimest.

 

Käesoleva aasta aprillis avaldas serjaalide ja filmide vaatamise keskkond Netflix oma lehel Dr. Brene Brown’i ettekande “ The Call to Courage”, mis on lühikese ajaga kogunud suure vaatajaskonna.

Dr. Brene Brown esineb tihti oma ettekannetega ka coachidele ja oli 2012. aastal ICF maailmakonverentsil Londonis üks peaesinejatest.

 

Mis on haavatavus ja miks on see oluline?
Dr. Brene Brown kirjeldab, et enamus inimesi seostab haavatavust nõrkuse, hirmu, häbitunde ja pettumusega.  See on üks nendest emotsioonidest, millest me rääkida ei taha, sest vastasel juhul oleme liiga “paljad” teiste ees. Tegelikkuses on haavatavus aga hoopis midagi muud.

Dr. Brene Brown’i teadusuuringutest tuuakse välja 4 peamist müüti, mida inimesed seoses haavatavusega iseendale räägivad.  Need on järgmised:

Müüt 1  – Haavatavus on nõrkus
Müüt 2 – Haavatavus pole minu jaoks (see ei sobi minu imidžiga)
Müüt 3 – Haavatavas olekus lased kõik liialt valla
Müüt 4 – Me saame seda [haavatavust] üksi ka teha

 

Vastupidiselt müütidele,  defineerib Dr. Brown haavatavust, kui “ebakindlust, riski võtmist ja emotsionaalset paljastust”, ilma milleta on suure edu või läbimurde saavutamine võimatu (Daring Greatly, 2012). Ta kirjeldab, et haavatav olla tähendab seda, et sa julged riskida ja katsetada ning kohale ilmuda isegi siis, kui sa ei saa olukorda ette ennustada või kontrollida. See on minek teadmatusse, mis võib endaga kaasa tuua läbikukkumise või hoopis hiilgava võidu.

 

Haavatavus ja julgus käivad käsikäes. Selleks, et inimesel oleks julgus vajab ta enda ümber inimesi, keda ta saab usaldada  ja kes teda toetavad. Oma coachingupraksises olen sellega tihti kokku puutunud ning julgen väita, et inimesed, kes julgevat riskida ja minna tundmatusse ning küsida abi oma lähedastelt on projektide elluviimisel kordades edukamad ja rahulolevamad.

 

Vahel võib juhuda nii, et inimene ei oskagi oma valikut teha, sest kõik valikud tunduvad nii hirmuäratavad või keerulised ja ta jätab valimata. Ka valimata jätmine on valik – see on valik, mille inimene antud hetkel tegi, sest ta ei osanud paremat valikut teha.

 

Ma tean, et teooriat lugeda on palju lihtsam, kui seda praktikasse panna, kuid fakt on see, et küünilisusest ja kriitikast ei pääse me mitte keegi. Alati on keegi, kes arvab midagi, teadmata selle juures fakte või konkreetset tagamaad. Ja tihti on just kriitikud ja mitteteadjad need, kelle hääl kajab kõige kõvemini. Sellest ei tohi aga lasta ennast heidutada. Haavatavus ei tähenda seda, et sa oled “paljas” ning kontrollivõimetu, vaid seda, et sa oled julge seikleja, kes on avatud uutele võimalustele (ja läbimurdele).

 

 

Kas haavatavus võib olla sinu suurim tugevus?
Igas coachingu protsessis, on see siis individuaalne sessioon või meeskonna coaching, tekkib neid hetki, kus inimene/inimesed on vastamisi uute valikute, julguse ja haavatavusega.

Selleks, et olla julge ja saavutada soovitud läbimurre, on kõigepealt vaja riskida ja katsetada ning see teeb inimesed haavatavaks.  Ettevõtlikud inimesed ja juhid, kes peavad tänases turbulentses keskkonnas kiiresti tegutsema ning vastu võtma otsuseid, mida ei ole võimalik 100% ette ennustada, teevad seda iga päev.

Dr. Brene Brown väidab, et edukaks saavad tänases kiiresti-muutuvas keskkonnas vaid need ettevõtjad, kes suudavad teha 3 asja:

1. On piisavalt julged, et olla haavatavad – riskivad ja katsetavad ning mõistavad, et ebaõnnestumine on osa protsessist.
2. Oskavad luua usaldusliku töökeskkonna, kus inimesed tunnevad, et neid “märgatakse, kuulatakse ja austatakse”.
3. Suudavad mõelda väärtuspõhiselt ning unustada liigse perfektsuse

Dr. Brene Brown viitab paljudes oma raamatutes ja ettekannetes ühele endisele Ameerika Ühendriikide president Theodore Roosevelt’i ettekandele, mis ütleb kokkuvõtvalt, et: “Kriitik ei ole see, kelle arvamus loeb ega ka see, kes näitab näpuga, kui tugev mees kukub või see, kes ütleb, mis oleks võinud paremini minna. Au kuulub sellele, kes on areenil. Sellele, kelle nägu on täis tolmu, higi ja verd, kes sihikindlalt pingutab aukartustäratava tulemuse nimel ning teab, et kui ta ebaõnnestub siis ebaõnnestub ta suurepäraselt”.

Julgus katsetada ja usaldada protsessi sillutab meile tee nende ressurssideni, millest me veel võib-olla teadlikud ei ole. Istudes areenil ning elades pealtvaatajana kaasa, ei anna meile võimalust kogeda protsessi terviklikult. Kui sa tahad õnnestuda ja võita, siis tuleb minna areenile, olla haavatav ja võtta osa protsessist. Ilma selleta ei ole võimalik teada, kas sind saadab hiilgav edu või sa ebaõnnestusid suurepäraselt. Sinu julgus olla haavatav ja vastuvõtlik on võib olla sinu suurim tugevus.