Mõtteteri maailma tuntud mentoritelt

4. märts, 2018

Me kõik soovime vahel suuremate ja ka väiksemate eluküsimuste korral pöörduda kellegi poole, kes oskaks meile nõu anda, õigele teeotsale juhatada. Üheks selliseks võimaluseks on pöörduda mentori poole. Mentor on kogenud ekspert oma kindlas valdkonnas ning võimeline aitama menteel saavutada laiapõhiseid eesmärke arendades selleks mentee isikuomadusi.
Et leida endale kõige sobivam mentor tuhandete teiste hulgas, otsis bestselleri “Neljatunnine töönädal” autor Timothy Ferris maailmast üles 100 oma valdkonna tuntud eksperti, kes aitaks tal ja tema lugejatel paremini läbi elu navigeerida. Otsingute käigus sündis Timothy uus raamat “Tribe of Mentors”, kus ta küsib 100. tuntud mentori käest 11 küsimust.

Need 11 küsimust olid järgmised:

1.Millist raamatut(raamatuid) oled Sa kõige enam teistele kinkinud? Või, millised 1-3 raamatut on Sinu elu kõige enam mõjutanud?
2.Milline 100 dollari väärtune või väiksem ost on Sind viimase 6 kuu jooksul kõige enam positiivselt mõjutanud? Võimalusel nimeta konkreetne toode, bränd jne.
3.Kuidas on ebaõnnestumine või näiline ebaõnnestumine Sulle hilisemas eluetapis hoopis edu toonud? Kas Sul on mõni”lemmik” ebaõnnestumise lugu?
4.Kui Sul oleks võimalus kinnitada megasuur tahvel ükskõik mis sõnumiga, ükskõik kuhu, siis mis oleks seal tahvli peal kirjas? Metafoorid, paragraafid jne.
5.Milline on olnud Sinu senise elu kõige väärtuslikum investeering (näiteks raha, aeg, energia jne.)?
6.Milline on Sinu mõni ebatavaline komme või harjumus, mida Sa väga armastad?
7.Milline uskumus, käitumisharjumus, muudatus on Sinu elu viimase viie aasta jooksul kõige enam parendanud?
8.Millist nõus Sa annaksid targale, motiveeritud tudengile “päris ellu” astumise kohta? Millist nõuannet nad peaksid ignoreerima?
9.Millised on need halvad soovitused, mida Sa pidevalt oma valdkonnas kuuled?
10.Millistele asjadele/tegevustele on Sul viimase viie aasta jooksul olnud lihtsam öelda”ei”?
11.Kui Sa tunned end ülekoormatuna või ei suuda oma tähelepanu fokusseerida, mida Sa teed? Milliseid küsimusi Sa iseendalt sellisel juhul küsid?

Kõikidele küsimustele vastas kokku 100 mentorit. Siinkohal toome välja mõned vastused:

*Dr. Brene Brown on mitme bestselleri autor ning tema TEDx kõnet haavatavuse jõust on ülemaailmselt vaadatud rohkem kui 36 miljonit korda.
Dr.Brown vastas 8.küsimusele nii: “Julgus peab võitma ebamugavuse. Tuletan meelde, et julge olemises ei ole midagi mugavat. Kõik tahavad olla vaprad, kui keegi ei taha olla selle tõttu haavatav”.

*Bozoma Saint John on hetkel Uberi brändijuht. Varasemalt on ta juhtinud turundust Apple Music’us. 2016. aastal nimetas Billboard ta USA parimaks tegevjuhiks ning Fast Company nimetas Bozoma üheks kõige loovamaks inimeseks nende 100. loova inimese nimistus.
Bozoma Saint John vastas 4.küsimusele nii:” Kohe kindlasti kannaks minu tahvel sõnumit-ole ise see muutus maailmas, mida soovid näha. Me raiskame liiga palju aega virisemisele, kuidas asjad on ja  unustame ära, et meil endil ongi võimalus kõike muuta. Ja minu väike lisatahvel kannaks sama sõnumit natuke teises sõnastuses-ma alustan mehega, kas vaatab mulle vastu peeglist (Michale Jacksoni laul).”

*Kevin Kelly on ajakirja Wired kaasasutaja ja mitmete populaarsete raamatute autor. Ühtlasi on ta kaasasutaja Rosetta Project‘is, mille eesmärk on kaardistada kõik teadaolevad inimkeeled maailmas.
Kevin Kelly vastas 7.küsimusele nii:” Ma väldin töötamist asjade kallal, mida keegi teine saaks samuti teha, isegi kui ma naudiksin nende tegemist. Ma proovin alati oma parima idee ära anda, sest kui keegi teine saab selle teostamisega hästi hakkama, ei olnud ma ainuke, kes seda suutnuks teha. Ma julgustan oma konkurente sama tegema.  Lõpuks jäävad mulle projektid, mida ainult mina suudan parimal viisil ellu viia, mis teeb nad eristuvaks ja väärtuslikuks”.

Ligi 600 leheküljeline raamat on täis huvitavaid vaatenurki ja avastamisväärt infot. Soovitame soojalt lugeda ja kogeda kas äratundmisrõõmu või uusi “ahaa” elamusi 🙂

Artikkel on refereeritud raamatust “Tribe of Mentors”, autor Timothy Ferris.