Tähenduslik elu Ikigai abiga

10. november, 2017

Kui Taanist pärit hygge kontseptsioon tähendas aja maha võtmist ja kohaolu ning hubasust, siis Jaapanist pärinev elufilosoofia Ikigai on teatud mõttes selle vastand. Ikigai’l puudub otsetõlge, kuid seda saab kirjeldada kui tähendusliku elu elamist; elu mõtte leidmist; seda miskit, mille pärast sa hommikul tõusta tahad. Jaapani keeles tähendab sõna iki elu ning gai väärtust ja väärtuslikkust.

Ikigai innustab inimest üles leidma oma elu eesmärki ja elama tähendusrikast elu. Oma Ikigai ülesleidmine nõuab nuputamist, avastamist ja palju tööd, kuid vastutasuks on rahulolu ja õnnetunne. Hector Garcia Kirai, kes on raamatu “Ikigai: The Japanese Secret to Long and Happy Life” autor, on koostanud Venn’i diagrammi, mis aitab Sul leida oma Ikigai’d:

Kõigi nelja küsimuse ristumiskoht (täheke) on see koht, kus Sa peaksid leidma oma Ikigai.

Jaapanlased, kes on tuntud oma pikaealisuse poolest, seostavad oma vitaalsust otseselt Ikigai filosoofiaga ehk tähendusliku, eesmärgistatud elu elamisega. Jaapani kultuuris on inimese elul väärtus ja mõte elu lõpuni välja. Kui läänemaailmas kaotab inimene teatud mõttes pensionil jäädes suure osa oma identideetist ning tunneb end ühiskonnas vähem olulisena, siis Jaapanis hinnatakse kõrget iga väga. Vanematel inimestel on tähtis ülesanne anda oma elukogemus ja tarkus edasi nooremale põlvkonnale. Nad tunnevad end väärtuslikuna igal ajahetkel oma elus. Meie saame aga samuti võtta abiks jaapanlaste kogemuse ja elutarkuse, et leida oma eesmärk elus mistahes eluetapil.

Kui te veel ei ole ole oma Igikaid üles leidnud, innustame ka teid seda kindlasti tegema!