Blogi
Teadlikkus ja uudishimu on edasiviivad
Albert Einsteini peeti tema eluajal ja peetakse tänase päevani üheks geniaalseimaks teadlaseks. Oma viimased 15 eluaastat elas Einstein Ameerika Ühendriikides, töötades Princetoni ülikoolis.
New Jersey’s elades, palus tema käest intervjuud ühe teadusajakirja reporter, kes koostas artiklit maailma kuulsamate teadlaste kõige tähtsamatest küsimustest.
Noor intervjueerija kohtus härra Einsteiniga tema kodus, kus vanahärra istus oma verandal ning nautis õhutust päikeseloojangut koos päevinäinud piibuga. Reporter andis teada, et tal on hr.Einsteinile ainult üks küsimus, mida nad küsivad kõikidelt teadlastelt, kellega neil õnnestub ühendust saada.
Noormees küsis Einsteinilt järgmise küsimuse: “Mis on kõige olulisem küsimus, mida üks teadlane saab üldse küsida?”
Härra Einstein sirutas end ja mõtles rahulikult järgmised 10 minutit. Seejärel ta vastas: ” See on väga hea küsimus, noormees ning väärib ka head vastust”. Peale paariminutilist vaikust, mille jooksul intervjueerija ootas põnevil, märkmik käes, põhjalikku ja pikka selgitust, ehk ka mõnda valemit, Einstein vastas:”Kõige tähtsam küsimus, mida keegi iseendalt ja teistelt küsida saab on see, kas universum on sõbralik koht või mitte?“. Reporter oli segaduses ja küsis: “Mida Te sellega mõtlete? Kuidas saab see olla kõige olulisem küsimus?”
Albert Einstein vastas rahulikult: “Vastus antud küsimusele määrab selle, mida me oma eluga peale hakkame. Kui universum on meie jaoks sõbralik koht, siis me kasutame oma lühikest aega siin maamunal ehitades sildu. Kui vastus on eitav, siis me veedame oma aja ehitades müüre. Valik on meie.”
Einsteini jaoks oli universum sõbralik koht, mis tasus uurimist, katsetamist, avastamist. Ta jäi elulõpuni uudishimulikuks ja teadlikuks end ümbritsevast. Ta keskendus lahendustele ning jõudis sellega kaugele.
Niivõrd geniaalselt mehelt on au eeskuju võtta. Järgmine kord väljakutseid pakkuvas olukorras olles on hea meenutada, et tegelikult on universum sõbralik koht ja igale olukorrale on lahendus 🙂