Coachid käisid õppimas enneagrammi tüpoloogiat ja selle rakendust töökeskkonnas

21. august, 2018

Suvi hakkab vaikselt lõppema ja Intelligentsed on taas töölainel. Viimasel kahel nädalavahetusel on Intelligentsed koolitajad Eike ja Signe õpetanud lahenduskesksetele coachidele enneagrammi tüpoloogiat, kui ühte võimalust enda ja teiste sisemaailma mõistmiseks.

 

 

MIS ON ENNEAGRAMM?
Enneagramm on iidne isiksusetüüpide õpetus, mis kirjeldab 9 erinevat karakterit. Sõna ennearamm tuleneb kreeka keelsetest sõnadest ennea, mis tähendab 9’t ja gamma, mis tähistab märki või kujundit.

Enneagrammi tüübid 1 kuni 9 erinevad üksteisest oma maailmavaate, mõttemustrite, käitumuslike harjumuste ja emotsionaalsete mustrite ehk tunnete osas. See, mis mõnele enneagrammi tüübile tundub lihtne võib teisele enneagrammi tüübile tunduda keerulise ülesandena. Sellest lähtuvalt on igal enneagrammi tüübil ka oma tugevused ja arengukohad, mida saavutades on inimesel võimalik elada täiuslikku ja teadvustatud elu. Kuigi elu jooksul võivad inimese käitumuslikud harjumused muutuda, jääb inimese põhitüüpi käivitav instinkt (käivitav jõud) samaks.

Kõik enneagrammi 9 tüüpi on erilised ja andekad. Ükski enneagrammi tüüp ei ole teisest parem või halvem.

Enneagram töökeskkonnas

ENNEAGRAMMI RAKENDUS
Üksi jõuad kiiresti, koos kaugele

Enneagramm on üks väga vägev ja võimas süsteem, mis aitab mõista seda, kuidas inimesed Sinu ümber maailma tunnetavad, mis on inimes(t)e mõtte- ja käitumismustrite käivitavaks jõuks ning kuidas mõjutab see inimes(t)e tundemaailma. Kui sa mõistad, kuidas erinevaid ennegrammi tüüpe ära tunda, mis erinevaid tüüpe motiveerib ja tead kuidas erinevate ennegrammi tüüpidega jutule saada, on Sul palju lihtsam saavutada hästi toimiv keskkond, kus inimestel on koos Sinuga hea olla. See on oskus, mis on vajalik nii eraelus, kui professionaalses töökeskkonnas.

Lisaks enesearengule on enneagrammi süsteem leidnud laialdlast kasutust ka töökeskkonnas. 21. sajandil ei ole see enam vist kellelegi üllatuseks, et üksi võid jõuda kiiresti, kuid suuri asju ilma hea meeskonnata teha ei ole enam lihtsalt võimalik. Erinevad organisatsioonid üle maailma on võtnud selle teadmiseks ja kasutavad enneagrammi süsteemi oma töötajate emotsionaalse intelligentsuse (EQ) suurendamiseks ning senisest efektiivsema kommunikatsiooni juhtimiseks ettevõttes. Ennegrammi süsteemi läbi on võimalik juhtida suhteid, lahendada konflikte, arendada meeskondasid ning viia liidrid uutele juhtimistasanditele.

Tuntumate organisatsioonide seas võib siinkohal ära mainida Ameerika mandril tegutseva ravimistööstuse suurettevõtte Genentech/Roche ja elektroonika poe Best Buy, Jaapanis tegutsevad autotööstuse gigandid Toyota ja Daimler/Mitsubishi ning ülemaailmselt tuntud kosmeetikafirma Avon.

Ühes viimases enneagrammi uuringus (2011) selgus, et käesoleval hetkel on enneagramm töökeskkonnas kasutusel rohkem, kui 20 riigis, kokku 5 kontinendil, sh Ameerikas, Argentiinas, Austraalias, Boliivias, Brasiilias, Hiinas, Iraanis, Jaapanis Itaalias, Kanadas, Lõuna- Aafrikas , Kolumbias, Taanis , Tšehhi Vabariigis, Tšiilis, Prantsusmaal, Saksamaal, Soomes , Taimaal, ja Uruguais.

Antud riikides tegutseva 72 ettevõtte näitel selgus, et enneagrammi süsteemi 10 peamist rakendust töökeskkonnas on järgmised:

  1. Kommunikatsioon
  2. Juhtimine
  3. Meeskonnatöö
  4. Isiklik areng
  5. Coaching
  6. Konfliktide juhtimine
  7. Tagasiside
  8. Otsuste tegemine
  9. Müük
  10. Läbirääkimised

Ennegramm on midagi palju enamat kui lihtsalt enese tundmaõppimise mäng. See on erinevate tüüpide tugevuste ja arenguvõimaluste sümbioos, mis annab inimesele võimaluse elada täiuslikku ja teadvustatud elu. Enneagrammi süsteemi mõistmine aitab Sul mõista ennast, oma lähedasi ja töökaaslaseid. Enneagramm on justkui kompass, mis näitab Sulle kus sa oled ja kuhu Sul on võimalik edasi minna. See on sild inimese isikliku ja professionaalse arengu vahel.

 

Kui enneagrammi tüpoloogia sulle huvi pakub, tule kogema meie uut treeningut: ENNEAGRAMM TÖÖKESKKONNAS